Haps! Er der andre end mig, som ikke kan tænke på andet end fastelavnsbollerne fra igår?
Jeg synes simpelthen, at de blev så gode, at det også måtte testes, om de kunne laves med flødeskum. Da man lige så godt kan gå all in, når nu det skal være, så brugte jeg mit hemmelige trick til hamrende godt fyld.
I skal bruge bolleopskriften fra forleden, som I finder HER. Jeg tænker ikke, det er nødvendigt at skrive hele bolleopskriften endnu en gang. Denne gang skal der ikke fyldes noget ind i bollerne, lige som opskriften igår, som I finder HER, men blot bages som almindelige boller. I får derfor opskriften på fyldet her.
Ingredienser – Glutenfri fastelavnsboller (8 stk)
1/2 portion glutenfri kagecreme (opskrift HER)
1/4 fløde
1/2 tsk. rød frugtfarve
1 spsk. flormelis
- Lav kagecreme som i opskriften
- Pisk nu fløden med frugtfarve til en let creme
- Bland med kagecremen til en let creme
- Når bollerne er bagt og helt kølet af deles de i to
- Jeg brugte en sprøjtepose for at få et pænt look på skummet
- Fyld den godt op med den ønskede mængde skum og læg låget oven på
- Hæld flormelis i en sigte og drys forsigtigt flormelis over bollerne i et tyndt lag
- Pynt eventuelt med friske bær
De her overgik om muligt fastelavnsbollerne fra i går. Men det er jo lidt efter, hvad man er til. Jeg synes helt klart, I skulle have opskriften på dem begge. Man kan også sagtens lave 50/50 af marcipan og skumfyldte fastelavnsboller, hvis man ønsker lidt til en hver smag.
Det er vidst godt, der er lidt, til det er fastelavn, så kan jeg nå at lave endnu en portion af disse lækre boller.

Hej Pernille
Tak for inspiration og nu hvor vinterferien er skudt igang skal vi have afprøvet fastelavnsbollerne, de ser gode og indbydende ud. TAK
vh mor Marianne
Hej Marianne
Tusind tak for din søde besked 🙂 Jeg er glad for du kan bruge min opskrift. Lad mig endelig vide hvad du synes om resultatet! Jeg synes selv disse er helt vildt gode 🙂